خبرگزاری فارس: نماینده مردم اسفراین در مجلس هادی قوامی در واکنش به مشاور رئیس‌جمهور مبنی بااینکه افزایش نرخ دلار کار خوبی بود، اظهار داشت: زمانی می‌گفتند قیمت واقعی دلار تومان است و اکنون دلار به 5 هزار تومان رسیده است، با چنین استدلالی ممکن است به دلار 8 تا 12 هزار تومان برسیم

نماینده مردم اسفراین در مجلس دهم شورای اسلامی، با اشاره به مسیر افزایش دلار از 7 تومان تا 5 هزار تومان، بیان داشت: گام بعدی دلار می‌تواند 8 هزار تومان و پس‌ازآن 12 هزار تومان باشد که با این اوصاف مسیر رو به قهقرا در پیش داریم و با این حساب باید کارکرد که عرضه ارز افزایش یابد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از روند افزایشی دلار، گفت: با این مسیر ارزش پول کشورمان در مقابل ارز خارجی تضعیف یافته است که این مسیر راه درستی نیست.

قوامی در ادامه بابیان اینکه در سال حمایت از کالای ایرانی به ابزاری برای حمایت نیاز داریم، گفت: دولت باید در دیوار تعرفه‌ها عملکرد درستی داشته باشد، متأسفانه آخرین مصوبه دولت در پایان سال به‌گونه‌ای بود که تعرفه‌های گروه فولادی به 15 و 5 درصد کاهش‌یافته است و با ورود فولاد به کشور درواقع رقابت کارخانه‌های داخلی به‌سختی انجام می‌شود.

وی خطاب به ترکان درباره اینکه افزایش قیمت دلار کار خوبی بود، گفت: مشاور رئیس‌جمهور به این سؤال جواب دهد چرا زمانی که مناطق آزاد مسئولیت داشت، جلوی واردات قاچاق کالا از مناطق آزاد را نگرفت و باعث شد تولید داخلی به گل بشیند.

خبرگزاری فارس: نماینده مردم اسفراین در مجلس هادی قوامی در واکنش به مشاور رئیس‌جمهور مبنی بااینکه افزایش نرخ دلار کار خوبی بود، اظهار داشت: زمانی می‌گفتند قیمت واقعی دلار تومان است و اکنون دلار به 5 هزار تومان رسیده است، با چنین استدلالی ممکن است به دلار 8 تا 12 هزار تومان برسیم.

عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در مجلس شورای اسلامی، بابیان اینکه با خرید از تولید داخل جلوی خروج ارز گرفته می‌شود، بیان داشت: دولت با برنامه‌های درمانی، پیش‌فروش سکه و افزایش سود سپرده 20 درصد نمی‌تواند بازار ارز را مدیریت کند که راه علاج تنها حمایت واقعی از تولید داخل است.

وی بابیان اینکه با افزایش واردات، تقاضا و قیمت ارز افزایش می‌یابد، اظهار داشت: با کاهش تعرفه‌های گروه فولادی، اگر دولت از کارخانه‌های داخلی خرید نکند، خروج ارز رخ می‌دهد و به دنبال آن ارز گران‌تر خواهد شد.

این نماینده مجلس، ادامه داد: واردات درنهایت باعث افزایش تقاضا و خروج ارز از کشور شده و به دنبال آن نرخ ارز افزایش می‌یابد و چنین روندی باعث تخریب تولید داخل می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *